Авторське право

  •  

     

    Основні відомості
    1. ЩО ТАКЕ АВТОРСЬКЕ ПРАВО?

    Авторське право – це юридичний термін, який використовується для опису прав, якими володіють автори на свої літературні та художні твори. Авторське право охоплює цілий діапазон творів – від книг, музики, картин, скульптур і фільмів до комп'ютерних програм, баз даних, реклам, карт і технічних креслень.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЩО ОХОПЛЮЄТЬСЯ АВТОРСЬКИМ ПРАВОМ?

    У законодавчих актах зазвичай не наводяться повні переліки творів, які охоплюються авторським правом. Проте, у всіх країнах до числа творів, що охороняються авторським правом, як правило, належать такі:

    • літературні твори, такі як романи, вірші, п'єси, довідники, газетні статті;
    • комп'ютерні програми;
    • бази даних;
    • фільми, музичні твори та хореографічні постановки;
    • художні твори, такі як картини, малюнки, фотографії та скульптури;
    • архітектурні споруди;
    • рекламні оголошення, карти та технічні креслення.

    Охорона авторських прав поширюється тільки на форму вираження, а не на ідеї, процеси, методи функціонування або математичні концепції як такі. Авторське право може поширюватися – або не розповсюджуватися – на цілий ряд об'єктів, таких як назви, гасла або логотипи, в залежності від того, чи містять вони достатній ступінь авторської творчості.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЯКІ ПРАВА ДАЄ МЕНІ АВТОРСЬКЕ ПРАВО? ЯКІ МОЇ ПРАВА ЯК АВТОРА ТВОРУ?

    В рамках авторського права існує два типи прав:

    • майнові права, які дозволяють правовласнику отримувати фінансову винагороду внаслідок використання його творів іншими особами;
    • немайнові права, які забезпечують охорону неекономічних інтересів авторів.

    Більшість законів про авторське право свідчать, що правовласник має економічне право дозволяти або не допускати певні види використання твору, отримувати винагороду за використання результатів його праці (наприклад, за допомогою колективного управління). Володар економічних прав на твір може заборонити або дозволити:

    • його відтворення в різних формах, таких як друковане видання або звукозапис;
    • його публічне виконання, наприклад, у вигляді п'єси або музичного твору;
    • його запис, наприклад, у формі компакт-дисків або цифрових відеодисків;
    • його передачу в ефір, по радіо, кабелю або через супутник;
    • його переклад на інші мови; і його переробку, наприклад, переробку роману в сценарій для фільму.

    Прикладами загальновизнаних немайнових прав служать право претендувати на авторство твору та право заперечувати проти внесення в твір змін, які можуть зашкодити репутації автора.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЧИ МОЖУ Я ЗАРЕЄСТРУВАТИ АВТОРСЬКЕ ПРАВО?

    У більшість країн, згідно з Бернською конвенцією, охорона авторського права надається автоматично без необхідності реєстрації або виконання інших формальностей.

    Проте більшість країн застосовують системи добровільної реєстрації творів. Такі системи добровільної реєстрації можуть допомогти у вирішенні питань, пов'язаних з виникненням суперечок про власника або автора твору, фінансові оборудки, продаж, поступки або передачу прав.

    Прохання враховувати, що Всесвітня організація інтелектуальної власності не пропонує системи реєстрації авторських прав і не має бази даних з авторських прав з механізмом пошуку. Додаткова інформація про системи реєстрації та документальне оформлення авторських прав наводиться тут.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЩО ТАКЕ ТВІР?

    В контексті авторського права термін «твір» використовується для позначення широкого кола інтелектуальних продуктів, від літературних романів до архітектурних проектів, комп'ютерних програм та ін. Відносно більш докладного переліку творів, що охороняються за допомогою авторського права, дивіться відповідь на питання «ЩО ОХОПЛЮЄТЬСЯ АВТОРСЬКИМ ПРАВОМ?».

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЩО ОЗНАЧАЄ ЗНАК ©? ЧИ ПОТРІБНО ЙОГО ПРОСТАВЛЯТИ НА ТВОРАХ?

    У минулому за законодавством ряду країн власники авторського права для одержання охорони були зобов'язані дотримуватися певних формальностей. Одна з цих формальностей полягала в тому, що потрібно вказати, що охорона авторського права запитана, наприклад, шляхом виказання знаку ©. В даний час лише невелика кількість країн, як і раніше, пред'являє формальні вимоги до надання охорони авторського права, і тому використання таких символів більше не є юридичною вимогою. Проте багато власників прав, як і раніше, проставляють знак ©, щоб підкреслити, що їхні твори охороняються авторським правом і всі їхні права захищені, чим даний режим відрізняється від менш обмежувального режиму ліцензій.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЯКІ ТЕРМІНИ ОХОРОНИ АВТОРСЬКОГО ПРАВА

    Майнові права обмежені в часі, і їх термін залежить від законодавства країни. У країнах-учасницях Бернської конвенції термін охорони повинен становити не менше 50 років після смерті автора твору. Однак країни можуть встановлювати і більш тривалі терміни охорони. Для отримання більш докладної інформації ви можете звернутися до свого національного відомства інтелектуальної власності або відвідати веб-сайт WIPO Lex для ознайомлення з національним законодавством.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

     

    Як захистити твір
    1. ЧИ МОЖНА ОТРИМАТИ МІЖНАРОДНУ ОХОРОНУ ТВОРУ ЗА ДОПОМОГОЮ АВТОРСЬКОГО ПРАВА?

    Перш за все, охорона авторського права автоматично діє в усіх країнах-учасницях Бернської конвенції (дивіться відповідь на питання «ЧИ МОЖУ Я ЗАРЕЄСТРУВАТИ АВТОРСЬКЕ ПРАВО?»). Хоча законодавство цих країн може відрізнятися в деталях, воно в цілому високо гармонізовано. Ви можете ознайомитися з законодавством країн і укладених ними договорів на веб-сайті WIPO Lex.

    Якщо Вас цікавлять держави, які не є учасницями Бернської конвенції, то слід пам'ятати, що закони про авторське право носять територіальний характер. Це означає, що вони діють на території країн, якими вони були прийняті. Таким чином, якщо Ви бажаєте отримати охорону твору на міжнародному рівні, Вам необхідно з'ясувати всі юридичні вимоги в тих країнах, в яких Ви хотіли б користуватися охороною, і переконатися в їх виконанні.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЩО ОЗНАЧАЄ «ЛІЦЕНЗУВАННЯ» ТВОРІВ І ЯК ВОНО ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ?

    Якщо Ви є власником прав на твір, Ви можете надати дозвіл на його використання або отримання з нього комерційної вигоди. Такий дозвіл зазвичай іменується «ліцензією» і може видаватися на оплатній або безоплатній основі. Безумовно, при укладанні будь-якого ліцензійного договору рекомендується звертатися за професійною юридичною допомогою.

    Якщо Ви бажаєте надати ліцензію такому користувачеві, як віщальна організація, видавництво або культурно-розважальний заклад (тобто бар, нічний клуб), Вам може доцільно буде вступити в організацію колективного управління (ОКУ). ОКУ контролюють використання творів від імені їх творців або видавців, укладають ліцензійні договори та займаються збором роялті. Їхні послуги особливо часто використовуються для музичних і літературних творів, коли один і той же твір може мати велику кількість користувачів і власнику прав або користувачеві може бути складно оформити спеціальний дозвіл на кожне окреме використання або проконтролювати його дотримання.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЧИ МОЖНА ЗАРЕЄСТРУВАТИ АВТОРСЬКЕ ПРАВО НА ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АБО МОБІЛЬНИЙ ДОДАТОК?

    З точки зору авторського права комп'ютерне та інше програмне забезпечення прирівнюється до літературних творів. Тому воно автоматично користується охороною без будь-якої реєстрації. У деяких країнах процедура добровільної реєстрації програмного забезпечення може відрізнятися від процедури реєстрації інших видів творів.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЧИ ІСНУЄ РЕЄСТР/ДЕПОЗИТАРІЙ АВТОРСЬКИХ ПРАВ?

    Міжнародного реєстру з функцією пошуку творів, що охороняються авторським правом, не існує.

    Це пояснюється тим, що охорона авторських прав, як правило, здійснюється автоматично і не пов'язана з реєстрацією. Однак в деяких країнах існують добровільні реєстри/депозитарії авторських прав, і в цих випадках реєстрація творів доцільна, так як наявність реєстрації може стати значною перевагою, наприклад, при виникненні спору щодо прав на твір.

    Хоча це не впливає на охорону авторського права, деякі країни вимагають депонування зразків виданих друкованих матеріалів. Для отримання більш докладної інформації ви можете звернутися до свого національного відомства інтелектуальної власності.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЯКІ ДІЇ МОЖНА ЗРОБИТИ В РАЗІ НЕСАНКЦІОНОВАНОГО ВІДТВОРЕННЯ ТВОРУ?

    Перш ніж приймати будь-які заходи, Ви повинні точно визначити, чи дійсно відтворення є порушенням Ваших авторських прав (дивіться відповідь на питання «ЩО ПРЕДСТАВЛЯЮТЬ СОБОЮ ОБМЕЖЕННЯ ТА ВИКЛЮЧЕННЯ З АВТОРСЬКОГО ПРАВА?»). Якщо Ви вважаєте, що Ваше право було порушено, Вам слід спробувати визначити, хто несе за це відповідальність. Якщо рішення проблеми неофіційним шляхом неможливо або неприпустимо, Ви можете звернутися за правовим захистом в судову чи іншу інстанцію.

    Зазвичай існує можливість звернутися з позовною заявою до цивільного суду для отримання грошової компенсації, а також для запобігання подальших або повторних порушень. Однак, перш ніж робити такі дії, часто рекомендується – а в деяких країнах потрібно – направити офіційне повідомлення передбачуваному порушнику з вимогою припинити порушення та/або виплатити компенсацію.

    В якості альтернативи, якщо відтворення без відповідного дозволу прирівнюється до кримінального злочину піратства у сфері авторського права, можна звернутися із заявою в органи поліції, прокуратури або інший компетентний орган відповідно до застосовних положень місцевого законодавства.

    У деяких випадках застосування альтернативних способів вирішення спорів (таких як посередництво, арбітраж, висновок фахівця, незалежна експертиза та ін.) може стати менш дороге врегулювання спору.

    Якщо несанкціоноване відтворення здійснено в Інтернеті, іноді існує можливість повідомити про це провайдеру інтернет-послуги та вимагати заблокувати доступ до контрафактної копії твору. Це називається процедурою «notice-and-take-down» (зняття за повідомленням правовласника).

    Якщо Ви перебуваєте в організації колективного управління (ОКУ), часто буває досить звернутися в неї з проханням вжити відповідних заходів. Якщо Ви в такій організації не перебуваєте, Вам доведеться самостійно захищати свої права. У таких випадках часто буває доцільно доручити ведення справи юристу.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЯК ОРГАНІЗУВАТИ УПРАВЛІННЯ ТВОРАМИ, ЩО ОХОРОНЯЮТЬСЯ АВТОРСЬКИМ ПРАВОМ? ЧИМ ЗАЙМАЮТЬСЯ ОРГАНІЗАЦІЇ КОЛЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ?

    Організації колективного управління (ОКУ) контролюють використання творів від імені їх творців, укладають ліцензійні договори та займаються збором роялті. Їхні послуги особливо часто використовуються для музичних і літературних творів, коли один і той же твір може мати велику кількість користувачів, і власнику прав або користувачеві може бути складно оформити спеціальний дозвіл на кожне окреме використання або проконтролювати його дотримання.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ДЕ ШУКАТИ ЗАКОНИ ПРО АВТОРСЬКЕ ПРАВО РІЗНИХ КРАЇН?

    Ви можете отримати швидкий доступ до законодавства в області інтелектуальної власності широкого кола країн і регіонів, а також до договорів в області інтелектуальної власності на веб-сайті WIPO Lex.

    Інформацію про національне або регіональне законодавство також надають на своїх веб-сайтах багато національних або регіональних відомств інтелектуальної власності. Для отримання більш докладної інформації дивіться список гіперпосилань на національні або регіональні відомства інтелектуальної власності.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

     

    Використання творів, створених іншими людьми

     

    1. ХТО ВОЛОДІЄ АВТОРСЬКИМ ПРАВОМ НА ТВІР? ЯКЩО МНОЮ СТВОРЕНО ТВІР ПІД ЧАС РОБОТИ ПО НАЙМУ, ХТО Є ВЛАСНИКОМ АВТОРСЬКОГО ПРАВА?

    Першим власником авторського права, як правило, є первинний автор твору. Однак з цього правила існують деякі винятки. Наприклад, в деяких країнах майнові права на твір, що охороняється авторським правом, спочатку належать особі/організації, на яку працює автор. В інших країнах майнові права автоматично присвоюються або передаються роботодавцю. Для отримання більш докладної інформації про цікаві для Вас особливості національного законодавства Ви можете звернутися до національного відомства інтелектуальної власності.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЧИ ПОТРІБЕН ДОЗВІЛ НА ВИКОРИСТАННЯ ТВОРІВ, ЩО ОХОРОНЯЮТЬСЯ АВТОРСЬКИМ ПРАВОМ?

    Як правило, необхідно мати дозвіл на використання творів, що охороняються авторським правом (дозвіл може бути надано у формі ліцензії або відступлення прав). Для деяких видів використання твору дозвіл може бути надано не безпосередньо власником прав, а організацією колективного управління, наприклад, для виконання пісні на концерті.

    Ви можете мати можливість використовувати твір, що охороняється, без отримання дозволу в двох випадках:

    • національне законодавство може містити обмеження та виключення, що дозволяють використовувати твір;
    • твори іноді доступні для громадського використання на певних умовах або в силу ліцензії, що допускає деякі види використання. При використанні таких творів слід звертати особливу увагу на встановлені ліцензією умови, які чітко визначають дозвіл, наданий власником прав. Широке поширення отримали кілька типів таких ліцензій, наприклад, ліцензія «Creative Commons», ліцензія MIT, громадська ліцензія «Mozilla» та ін.

    При виникненні сумнівів рекомендується звертатися до повірених у питаннях інтелектуальної власності.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЯК ДІЗНАТИСЯ, ХТО Є ВЛАСНИКОМ АВТОРСЬКОГО ПРАВА, І ЯК ЗВ'ЯЗАТИСЯ З ВЛАСНИКОМ ПРАВА НА ТВІР?

    Оскільки більшість країн не застосовує формальних вимог до надання охорони авторських прав, іноді буває важко встановити, хто є власником права на твір. Щоб відшукати власника прав на твір в певній країні потрібно звернутися до автора або видавця твору, в організацію колективного управління, місцевий реєстр творів або національне відомство по авторському праву. Дані організації можуть мати бази даних, що містять цінну інформацію про власників творів, що охороняються авторським правом.

    Організація колективного управління може також надати Вам допомогу в отриманні дозволу від власника прав на твір.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЩО ПРЕДСТАВЛЯЮТЬ СОБОЮ ОБМЕЖЕННЯ ТА ВИКЛЮЧЕННЯ З АВТОРСЬКОГО ПРАВА?

    У деяких випадках можливе використання творів, які не є суспільним надбанням, без отримання дозволу від автора або власника прав або оплати роялті. Це можливо, якщо використання твору підпадає під передбачені в національному законодавстві обмеження та виключення. Прикладами обмежень і винятків служать:

    • цитування творів;
    • використання новинних повідомлень;
    • створення доступного формату творів для осіб з обмеженою здатністю сприймати друковану інформацію.

    Додаткова інформація щодо обмежень та виключень.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЩО ОЗНАЧАЄ «ДОБРОСОВІСНЕ ВИКОРИСТАННЯ»?

    Правові системи різняться між собою тим, що в одних наводяться чіткі переліки обмежень і винятків з авторських прав, в той час як в інших містяться лише загальні положення. Ці загальні положення часто іменуються положеннями «про сумлінне використання» або «про добросовісну ділову практику».

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЩО РОЗУМІЮТЬ ПІД ТВОРОМ, ЯКИЙ ВІДНОСИТЬСЯ ДО «СУСПІЛЬНИХ НАДБАННЬ»?

    Коли йдеться про те, що твір відноситься до «суспільного надбання» (також іменується «commons»), це означає, що такий твір більш не має власника (майнових) прав на нього. Зазвичай це пов'язано із закінченням терміну охорони авторських прав. Наприклад, майнові права на знамениту поему Гомера «Одіссея» давно минули, і твір може використовуватися, в тому числі в комерційних цілях, без дозволу власника прав або оплати роялті. У деяких країнах автори творів можуть добровільно оголошувати свої твори суспільним надбанням за допомогою процедури, відомої як «добровільна відмова». Більш детальну інформацію про твори, що відносяться до суспільного надбання, можна отримати тут.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЧИ МОЖНА ВІЛЬНО ВИКОРИСТОВУВАТИ ТВОРИ, ОПУБЛІКОВАНІ В ІНТЕРНЕТІ?

    Поширеною помилкою є те, що твори, опубліковані в Інтернеті, в тому числі в соціальних мережах, відносяться до суспільного надбання, і тому вони можуть широко використовуватися всіма без отримання дозволів від власників прав. Всі твори, що охороняються авторськими або суміжними правами – від музичних творів до мультимедійних продуктів, газетних статей та аудіовізуальних творів, – термін охорони яких не закінчився, підлягають охороні, незалежно від того, чи були вони опубліковані на папері або в цифровому форматі. Для використання твору, як правило, потрібен дозвіл власника прав.

    Деякі веб-сайти містять загальну ліцензію, яка може звільняти від необхідності отримання безпосереднього дозволу на деякі види використання творів. Такі ліцензії можуть надавати дозволи тільки на деякі види використання творів, наприклад, в деяких некомерційних цілях. На практиці ж, якщо мова йде, наприклад, про загальнодоступний текст в блозі або на веб-сайті, Ви можете використовувати його тільки в тому випадку, якщо:

    • запропоноване використання передбачено загальною ліцензією, наданою через веб-сайт;
    • використання передбачено обмеженнями або винятками з авторського права;
    • Вами отримано дозвіл на передбачуване використання твору.

    Аналогічним чином, отримання дозволу необхідно, якщо Ваше мале або середнє підприємство займається публікацією, що охороняється авторським правом творів, фонограм, ефірних передач або виконань, або надає до них доступ на своєму веб-сайті.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html

    1. ЩО РОЗУМІЮТЬ ПІД СУМІЖНИМИ ПРАВАМИ?

    Суміжні права – це окремий набір прав, які аналогічні авторським правам і якими наділяються окремі особи або організації, щоб полегшити доступ громадськості до творів. За національним законодавством бенефіціарами суміжних прав зазвичай є виконавці, виробники фонограм і віщальні організації.

    Цим терміном можуть також позначатися права, що надаються особам або організаціям, які виробляють матеріали, які не підпадають під визначення творів згідно системам авторських прав деяких країн, але які містять достатній елемент творчості або при створенні яких були задіяні достатні технічні та організаційні навички для того, щоб вони могли бути визнані такими, що підпадають під права, аналогічні авторським правам.

    Деякими законами чітко встановлено, що використання суміжних прав не повинно обмежувати охорону та будь-яким чином впливати на охорону, яка забезпечується авторськими правами.

    Джерело: https://www.wipo.int/copyright/ru/faq_copyright.html