Авторське право у колективних монографіях
Для початку давайте розберемо, що таке авторське право.
Авторське право – це інтелектуальне право автора на свої твори, до яких відносять літературні та музичні твори, фільми та постановки, картини та скульптури, програми та розробки, графічні та архітектурні об’єкти, та багато іншого. Основний принцип роботи авторського права є те, що воно поширюється саме на форму вираження, а не на ідею чи концепцію твору.
Зазвичай авторські права поділяють на майнові та немайнові права. Майнові права дозволяють автору отримувати грошову винагороду за використання його твору іншими особами, наприклад, відтворення театральної постановки, продаж музичних творів чи копій книг і тд. Немайнові ж права забезпечують автору визнання його як першоджерела та надають йому право захищати свою репутацію.
Зазвичай авторське право діє напротязі всього життя автора та ще 70 років після його смерті, проте в деяких країнах цей термін може бути подовжено.
Особливості авторського права у науковій сфері.
Зазвичай власником авторського права є автор розробки або публікації, але можуть бути нюанси. Наприклад, в угоді про співпрацю оговорено, що роботодавець є здобувачем авторських прав на результати роботи працівника, або спонсор дослідження як замовник отримує всі права.
Візьмемо ситуацію: науковець працює в університеті, для підтвердження кваліфікації йому необхідно публікувати результати дослідження. В угоді про працю нічого не сказано про авторські права на результати його роботи. Тож поки вчений самостійно, у поза робочий час, проводить досліди, описує результати та сплачує видавничі послуги – ніхто крім нього не може претендувати на авторське право на оприлюдненні результати. А ось якщо вся його робота та публікації фінансуються університетом, університет може запросити відчудження авторських прав на свою користь.
Особливості авторського права у науково-видавничій діяльності.
Перш за все, на що потрібно звернути увагу науковцю – на яких умовах відбувається публікація. Є така світова практика, як здобуття видавцем авторських прав на твір в обмін на безкоштовну публікацію. На перший погляд нічого такого, головне оприлюднити результати роботи, щоб їми могли користуватися вчені всього світу. Проте таким чином видавець зможе користуватися вашим твором як йому заманеться та отримувати фінансову вигоду, таким чином перекриваючи безкоштовність публікації. А ви, як істинний автор, вже не маєте права розповсюджувати свій твір або продавати його.
Зауважемо, видавництво ПП «ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР» ніколи не забирає авторські права. Так, через це ми стягуємо відшкодування видавничих витрат, проте ви, автор, залишаєтеся автором з усіма інтелектуальними правами.
Особливості авторського права у колективній монографії.
Тут все просто. Авторське право зберігається за авторським колективом кожного розділу окремо, що засвідчує Ліцензійний договір на кожний розділ.
Власники авторських прав на розділ вказуються у вигляді переліку авторів на першій сторінці розділу.
Хочемо звернути увагу, що Авторське право є не тільки правом, але в тій же мірі і відповідальністю у випадку виявлення плагіату.
Ставтеся до цього відповідально. Простіше надіслати тримачу авторського права запит на дозвіл використання твору, ніж потім відшкодовувати збитки.